RSS

Materiały budowlane Kalisz

Patrzysz na posty wyszukane dla zapytania: Materiały budowlane Kalisz


Temat: inwestycja przy tesco
NO I MAMY WYSYP INWESTYCJI
na stronie Kalisza:

WSRK.7624-49/07 17 sierpnia 2007 r.

I N F O R M A C J A

PREZYDENT MIASTA KALISZA podaje do wiadomości, że w publicznie dostępnym wykazie danych zostały zamieszczone informacje dotyczące wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na budowie wielobranżowego budynku handlowo-usługowego oraz budynku handlowo-usługowego z artykułami wyposażenia wnętrz i materiałami budowlanymi z parkingami, drogami dojazdowymi i placami składowymi na terenie przy al. Wojska Polskiego 2 w Kaliszu (teren TESCO). Wykaz danych jest prowadzony w Wydziale Środowiska, Rolnictwa i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Kaliszu, ul. Kościuszki 1a (III p. pok. nr 2). W tymże Wydziale od 20 sierpnia do 09 września 2007 roku udostępniany jest do wglądu raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko. Zainteresowani mogą składać do Prezydenta Miasta Kalisza uwagi i wnioski dotyczące planowanego przedsięwzięcia w terminie do 09 września 2007 roku.

Podstawa prawna: art. 32 ust.1 pkt 1. i art. 53 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 roku – Prawo ochrony środowiska; Dz. U. nr 62, poz. 627. ze zm.
Temat: Hiszpańskie osiedle mieszkaniowe przy Alejach Słowackiego
Czy ktoś wie co dalej z tym osiedlem bo jakaś głucha cisza zapadła w Urzędzie Miejskim, poza Torzyńskim który chce coś tam wybudować i śmiga po Polsce to reszta radnych jakby nie widziała interesu w rozwoju miasta bez zarobienia swojego 5 zł. Może reprezentują firmy budowlane z Kalisza lub z Ostrowa Które się obudziły i za wszelką cenę chcą dostać kawałek tego terenu . Ale jak było można budować to budowali we Wrocławia w Poznaniu bo tam można więcej przyrobić a teraz jak pies ogrodnika. Najgorszą transakcją jaka może się przydarzyć miastu, to gdy radni przegłosują sprzedaż tej ziemi po kawałku. gdzie każdy będzie budował co chciał i sprzedawał po najwyższych cenach. Lecz nasi cudowni radni będą wtedy zbijać interes na materiałach, usługach które będą dostarczać zaprzyjaźnionym firmom. Szkoda że taki może być scenariusz tego osiedla a miało być tak pięknie. wieżowce, nowe centrum infrastruktura. Choć jestem ostrowianinem z zazdrością patrzę jak wjeżdża się do Kalisza i widać piękne osiedla, lecz nasza władza jeszcze nie dorosła do roli gospodarza miasta średniej wielkości. można przypomną im wyborcy kto był przeciw tym planom. idę spać pogrążony w depresji


Temat: Od Zmierzchu do Świtu - kolejna impreza dla twardzieli!


Na biegaczy oczekujemy od godz. 19 przy ul. Promiennej 1 w Kaliszu. Dojazd ul. Wrocławską (od strony Wrocławia i Katowic) lub Poznańską – Stanczukowskiego - Podmiejską – Wrocławską (od strony Poznania; po wjeździe do Kalisza trzeba skręcić na pierwszych światłach w prawo, przejechać rondo prosto i przy dworcu PKS skręcić w prawo we Wrocławską).
Jadąc Wrocławską na wysokości PCMB skręcamy w ulicę Starożytną (od Wrocławia w prawo, od Poznania w lewo), potem w lewo w Szczypiornicką i dojeżdżamy do Promiennej.


Ulica, w którą skręcamy z Wrocławskiej przy PCMB (Materiały Budowlane), nazywa się STAROWIEJSKA (a nie Starożytna). Potem przejeżdżamy przez tory, skręcamy w lewo w Szczypiornicką i na następnym skrzyżowaniu znów w lewo (w drogę gruntową). I prościutko dojeżdżamy do startu
Temat: Głubczyckie ulice, ich nazwy!
śp ks.Kalisz wbrew Waszym opiniom był porządnym człowiekiem ,księdzem i katechetą,przyciągał ludzi do Kościoła a nie odpędzał,dla niego każdy człowiek był ważny-czy to bogaty czy też biedny.Jeżeli chodzi o remonty,to wiadomo jak było dawniej z pozyskaniem materiałów budowlanych na remonty świątyń,obecnie mając kasiore (a Majkel ją ma) można kupic wszystko bez żadnego problemu,także w tym temacie proszę księdza Kalisza nie ruszac.
Oczywiście postac ks Jonca to postac bardzo barwna,ale czy zaraz trzeba nazywac ulicę jego imieniem ?,chyba,że w Bogdanowicach,chociaż i tam księżulo woli kasiore na tace.Każda społecznosc powinna sama decydowac o nazwie swojej ulicy.

CZŁOWIEK KSIĘDZU CZŁOWIEKIEM
Temat: 1,5 mln zł poszło...... ale jednak HIPERMARKET !!
cytat z SUPERMARKET NEWS

"Kolej na Gniezno
Kolejne centrum handlowo-rozrywkowe firma Polimeni planuje wybudować w Gnieźnie. Teren planowanej inwestycji położony jest w północnej części miasta, przy ulicy Pałuckiej, nieopodal Trasy 40-Lecia i ulicy 22 Lipca.
W planowanym kompleksie znajdą się:
- market budowlany z materiałami ogólnobudowlanymi i wykończeniowymi, wyposażeniem ogrodów
- samoobsługowy sklep detaliczny wraz z zapleczem technicznym i socjalnym
- mniejsze sklepy, butiki i boksy handlowe (galeria sklepów i usług specjalistycznych najmowana lokalnym kupcom, np.: apteka, fryzjer, drogeria, pralnia, księgarnia, odzież itp.)
- kompleks barowo-restauracyjny
- multikino z 4 salami kinowymi o najwyższych światowych standardach
- parking dla klientów i pracowników na około 550 miejsc.
Całość terenu inwestor zamierza dodatkowo zagospodarować zielenią. (wn)"

"Polimeni wchodzi w spółkę.
Heitman LLC, działając poprzez swój fundusz - Heitman Central Europe Properity Partners II, utworzył spółkę joint venture z Polimeni Internationel. Efektem współpracy ma być budowa centrów handlowych o wartości ponad 150 mln euro.

Spółka planuje zbudować centra: w Kaliszu, Poznaniu, Głogowie, Gnieźnie, Ostrowcu i Grudziądzu oraz innych mniejszych miejscowościach. Obiekty mają mieć powierzchnię od 21,4 tys. m2 do 36,2 tys. m2. Rozpoczęcie ich budowy zaplanowane jest na początek tego roku, zakończenie – na połowę 2006r.

Jak poinformował prezes Vincente Polimeni, najbardziej zaawansowane są prace przy centrach handlowych w Ostrowcu i Kaliszu. Wynajęto już 75 % powierzchni. "Temat: Staszicowy sondaż wyborczy

ale nalezy zauwazyc iz ceny dzialek czy materialow budowlanych zdecydowanie wzrosly na przestrzeni ostatniego roku...

Może i tak, ale to nie przez polityke. Wszędzie w europie ceny gruntów poszły w góre. Teraz zaczyna to juz zwalniać, ale mimo wszystko nadal się zwiększa.

Ja osobiście, jako zaciekły lewicowiec, nie miałbym na kogo głosować. LiD jest mimo wszystko "starą" partią, chociaż jest tam kilka osób, których naprawdę uwielbiam (np. Ryszard Kalisz), ale to są jednostki. Uważam jednak, ze nie ma co rozpamiętywać przeszłości - tak samo jak nie ma co dociekać szczegołów "Listy Wildsteina" etc.

Więc pewnie bojkotowałbym wybory. PO nie lubie (poza Rokitą, ale ten gość w sumie jest w po tylko jedną nogą), PiS mnie denerwuje przez braci Kaczyńskich (ot po prostu dziwnie mówią. No i nie podoba mi się premier), program PSL jakos do mnie przemawia, a reszta odpada juz przed startem.. to wszystko tak sądze..Temat: Budowa Biurowca firmy Ost-Sped przy ul Obozowej
Coś się poprzestawiało w spisie zdjęć i ten budynek aktualnie wyświetlany na górze strony zlokalizowany jest w Warszawie na os. "Białe Łąki".

Oto przedmiotowy biurowiec Ost-Sped w Kaliszu /materiały firmy budowlanej "Antczak"/

Stan z 08.2005


Stan z dnia 30.11.2005
Temat: newsy 2007
Komercjalizacja wrocławskiego Centrozłomu

wnp.pl (Marcin Łęczek) 29.10.2007 23:28

Przedsiębiorstwo Przerobu Złomu Metali “Centrozłom Wrocław” zostało przekształcone w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa pod nazwą: Centrozłom Wrocław S.A.

Centrozłom Wrocław S.A. jest przedsiębiorstwem wielozakładowym posiadającym oddziały w: Oławie, Wrocławiu, Opolu, Zielonej Górze, Kaliszu, Legnicy, Łodzi, Chrościnie, Poznaniu, Głogowie i Gorzowie Wielkopolskim i zatrudniającym 398 osób. Kapitał zakładowy ustalono na poziomie 110 mln. zł, na co składa się 11 mln. akcji o wartości nominalnej 10 zł każda.

W skład pierwszego zarządu powołano: do pełnienia funkcji prezesa dotychczasowego dyrektora przedsiębiorstwa - Ireneusza Nalewajko oraz do pełnienia funkcji członków zarządu: Danutę Karasek, Ewę Okręglicką i Jana Psiurskiego.

Przedmiotem działalności przedsiębiorstwa jest m.in.: skup, przerób i sprzedaż złomu stalowego, żeliwnego i metali nieżelaznych, handel wyrobami hutniczymi i materiałami budowlanymi, recycling samochodów, wytwarzanie hydraulicznych chwytaków pazurowych oraz noży do prasonożyc hydraulicznych, produkcja kontenerów oraz urządzeń do załadunku i przerobu złomu.

http://hutnictwo.wnp.pl/komercjalizacja ... 1_0_0.htmlTemat: www.impekstir.pl
Impekstir jest liderem wśród sprzedawców i dostawców wyrobów z kamienia naturalnego. W ofercie przede wszystkim: szara i kolorowa kostka granitowa, szare i kolorowe krawężniki, oporniki i płyty chodnikowe. Dzięki jakości produktów, profesjonalizmowi, fachowym poradom i indywidualnemu podejściu do każdego Klienta wyrobiliśmy sobie bardzo silną pozycję na rynku firm zajmujących się realizacją ekskluzywnych robót budowlanych.

Działamy na terenie całego kraju, ale możemy szczycić się szczególnie silną pozycją na trudnym i wymagającym rynku warszawskim, łódzkim i wielkopolskim. Stale współpracujemy z najlepszymi, zaufanymi firmami brukarskimi i projektantami z miast: Warszawa, Łódź, Kalisz, Sieradz, Zduńska Wola i Turek, dzięki czemu możemy zaoferować Państwu kompleksową obsługę wraz w wyborem odpowiedniego wykonawcy.

Oferujemy Państwu wysokiej jakości granitowe materiały nawierzchniowe rozpowszechnione na polskim rynku jak również wiele niedostępnych nigdzie indziej. Dzięki wewnętrzym rozwiązaniom logistycznym zawsze dostarczamy materiał prosto na budowę.

Impekstir to zespół składający się z młodych, dynamicznych i zaangażowanych w swoją pracę osób, które nie boja się nowych wyzwań - wręcz przeciwnie, stawiają sobie za PUNKT HONORU prawidłowe wypełnienie powierzonych im zadań. To właśnie oni dbaja o satysfakcję naszych Klientów, TWOJĄ SATYSFAKCJĘ.Temat: Jak przygotować podłogę pod Barlinek / Baltic Floor ?


Dlaczego? Zwłaszcza, że producent jasno i wyraźnie kłaść folię nakazuje?


Żarty sobie robisz?
http://www.podlogi.kalisz.pl/1/barlinek/barlinek-instrukcja-ukladania...

Jako podkłady pod deskę należy używać wyłącznie materiałów NATURALNYCH.
Korek ma najlepsze właściwości z podanych przez producenta materiałów,
jest jednak drogi. Jego cena wymika z  faktu, że w marketach budowlanych
jest niepopularny. Podałem źródło gdzie można i warto zaopatrzyć się taniej.

Temat: Uprawnienia SEP i egzaminy..


| Witam!
|  Szukam informacji nt. rodzajow egzaminow SEP i
| zrodel elektronicznych materialow na nie.. Google
| przeszukane..

| Pozdrawiam
| Karol

Witam

Na mojej nedznej stronce www.kk.kalisz.pl/~tadek mam troche materialow
na ten temamt ale to napewno nie wszystko co trzeba umiec na egzamin SEP
mam jeszcze normy w ktorych jest naprawde sporo danych ale to ma kolo
130MB moge udostepnic na caly dzionek FTP'a to sobie pociagniesz :P ale
to juz daj znac na priv


Tak troche z innej beczki:

Co daje SEP bez uprawnień budowlanych?

Temat: Uprawnienia SEP i egzaminy..| Witam!
| Szukam informacji nt. rodzajow egzaminow SEP i
| zrodel elektronicznych materialow na nie.. Google
| przeszukane..

| Pozdrawiam
| Karol

| Witam

| Na mojej nedznej stronce www.kk.kalisz.pl/~tadek mam troche materialow
| na ten temamt ale to napewno nie wszystko co trzeba umiec na egzamin SEP
| mam jeszcze normy w ktorych jest naprawde sporo danych ale to ma kolo
| 130MB moge udostepnic na caly dzionek FTP'a to sobie pociagniesz :P ale
| to juz daj znac na priv

Tak troche z innej beczki:

Co daje SEP bez uprawnień budowlanych?


Ctrl+C,Ctrl+V ze strony www.sep.pl
Eksploatacji sieci i urządzeń elektroenergetycznych do 1kV i powyżej.
Eksploatacji sieci urządzeń energetycznych - cieplnych.
Dozor nad eksploatacja sieci i urządzeń elektroenergetycznych
do 1 kV i powyżej
Dozoru nad eksploatacją sieci i urządzeń energetycznych cieplnych
Prace pomiarowo - kontrolne urządzeń elektroenergetycznych
a tu link do torrenta z normami
http://thepiratebay.org/details.php?id=3344293

Temat: Grodzisko na Zawodziu.
ZABYTKI - Czas na Zawodzie

Jutro oficjalnie rozpoczną się prace nad rekonstrukcją wczesnośredniowiecznego grodu na kaliskim Zawodziu. Całość inwestycji prowadzonej przez kaliskie Przedsiębiorstwo Budowlane Walczak pochłonie blisko 6 milionów złotych. Termin zakończenia robót upływa z końcem tego roku.
Przypomnijmy, że projekt przewiduje m.in. odtworzenie siedmiu chałup, przyziemia kolegiaty św. Pawła a także fragmentów wału obronnego z bramą wjazdową i wieżą. Tego typu prace prowadzone będą w Kaliszu po raz pierwszy. Wprawdzie wykonawca może pochwalić się przeprowadzeniem kilku rekonstrukcji zabytków, m.in. kaliskich sukiennic na Nowym Rynku, ale prace na Zawodziu mają wyjątkowy charakter..Wymagać będą dobrego rzemiosła i talentu.
– Przede wszystkim będziemy korzystać z materiałów używanych w IX czy X wieku, a więc z drewna, kamienia, gliny i słomy – tłumaczy Stanisław Walczak.

glos wielkopolski

Inwestycje, ten rok zapowiada sie nie żle , no i poznaliśmy wykonace tej inwestycji

Czas przenoscic do inwestycji realizownych
Temat: Galeria Handlowa Zamiast Tęczy wątek 2
Za Galerie Handlowe:

"Rank Progress: 3 nowe galerie handlowe w 2009 roku
2009-01-16 10:23:46

Firma Rank Progres S.A. planuje w 2009 roku ukończyć trzy galerie handlowe oraz rozbudować obecnie funkcjonujące centrum handlowe w Legnicy.

Twierdza w Kłodzku przy ulicy Noworudzkiej będzie miała 21 538 m2 powierzchni całkowitej, natomiast powierzchnia handlowa wyniesie 20 000 m2. Na terenie galerii znajdzie się 80 sklepów. Centrum połączy w sobie hipermarket spożywczy Carrefour oraz sklep wielkopowierzchniowy z materiałami budowlanymi Leroy Merlin.

Dla klientów zostanie udostępniony parking na 700 samochodów. Budynek architektonicznie nawiązuje do najbardziej znanego zabytku miasta – Twierdzy Kłodzkiej. Termin ukończenia inwestycji przewidziany jest na przełom lutego i marca 2009 roku. Generalnym wykonawcą jest firma Erbud S.A.

Drugą inwestycją, która firma Rank Progress planuje zakończyć w tym roku jest Galeria Tęcza w Kaliszu. Obiekt położony jest w centrum miasta, u zbiegu ulicy 3 Maja i Placu Nowy Rynek, na miejscu supermarketu „Tęcza”.

Powierzchnia całkowita wyniesie 24 000. m2, powierzchnia handlowa 19 000. m2, liczba miejsc parkingowych 400, przewidywana liczba sklepów – 90.

Kolejną galerie handlową firma uruchomi w Zamościu. Galeria Futura położona jest przy ulicy Jana Kilińskiego, nieco dalej od ścisłego centrum miasta. Powierzchnia całkowita 32 820 m2, powierzchnia handlowa – 27 530 m2, liczba miejsc parkingowych 850, planowana liczba sklepów wyniesie 100. Termin ukończenia przewidziany jest również na 2009 rok.

Również w tym roku zostanie oddany do użytkowania rozbudowana część legnickiej Galerii Piastów. Po ukończeniu budowy II etapu, powierzchnia Galerii Piastów osiągnie 44 tys. m2.

Znajdzie się w niej wielosalowe kino Helios, delikatesy Piotr i Paweł, kręgielnia, fitness, parking na 400 miejsc oraz blisko 120 sklepów najlepszych marek.

Rank Progress S.A. jest firmą inwestycyjno-deweloperską, która na Polskim rynku działa od 11 lat. Oprócz inwestycji w śródmiejskie galerie handlowe firma wykonuje również sklepy wielkopowierzchniowe dla takich firma jak Tesco, Carrefour, Castorama czy Leroy Merlin. Deweloper zajmuje się również inwestycjami mieszkaniowymi (Marina Park Wrocław, Nowy Browar Legnica oraz Centrum Multifunkcyjne Katowice)."

Chyba trochę mało prawdopodobne aby udało sie oddać tą galerię w tym roku skoro budowa nawet nie ruszyła.Temat: Remont wnętrza MOZK...

O G Ł O S Z E N I E O UDZIELENIU ZAMÓWIENIA
Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej w Kaliszu, ul. Kościuszki 12, 62-800 Kalisz
zgodnie z ustawą z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych, art. 95.ust 1
ZAWIADAMIA O WYBORZE NAJKRZYSTNIEJSZEJ OFERTY NA:
„Prace modernizacyjno-adaptacyjne w obiekcie siedzibie - głównej Muzeum ”
w zakresie :
1) modernizacji strefy wejściowej – hollu pod kątem dalszej eksploatacji wraz z branżami:
ogólnobudowlaną, elektryczną, doborem i wymianą grzejników c.o. instalacją wodnokanalizacyjną,
instalacją p.poż , oraz wykonanie szyb windowego i ułożenie kabli pod instalację
p.poż
2) adaptacji istniejącego wnętrza na salę multimedialną wraz z branżami: ogólnobudowlaną,
elektryczną, doborem i wymianą grzejników c.o., wentylacyjno – klimatyzacyjną,
nagłośnieniową oraz instalacją p.poż.
3) wymiany grzejników na sali wystawowej,
Wykonawca zadania:
Konsorcjum - Kaliskie Przedsiębiorstwo Budowlane 62-800 Kalisz, ul. Asnyka 44/21 i
BUDMAR sp. z o.o. 62-800 Kalisz, ul. Fabryczna 1
reprezentowane przez : Bogdana Wiśniewskiego
Cena wybranej oferty : 550 331,84 zł ( netto)
Data zawarcia umowy: 05 maja 2009 r.
Kalisz, dnia 04 maja 2009 r.
Dyrektor Muzeum
Jerzy Aleksander Splitt

Letnie remonty w Muzeum
29 czerwca, 2009 - 14:58 — torbiarczyk@rc.fm
Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej rozpoczęło czas wakacji wielkimi remontami. Gruntownej przebudowie poddano hall na parterze budynku. Mamy w planie całkowitą reorganizację tej przestrzeni - zapowiada dyrektor Jerzy Aleksander Splitt. - Przede wszystkim zniknie z zasięgu wzroku odwiedzających niezbyt estetyczna szatnia. Ale na tym nie koniec.

"Dawny hall, dawna szatnia ulegną zmianie na salę ekspozycyjną, czyli każdy gość przychodzący do Muzeum będzie od razu witany przez ekspozycję grafik drukowanych, plakatów i fotografii. Jednocześnie pomieszczenie będzie pełniło funkcję punktu informacyjno-reklamowego. Na dużym ekranie będzie non stop wyświetlany materiał reklamowy o Muzeum, jego oddziałach i imprezach oraz wystawach, które mamy w naszym kalendarzu. Marzy nam się też, żeby wstawić tu kilka gablotek będących swego rodzaju wstępem do stałych ekspozycji, które mamy w Muzeum."

Jak obiecuje wykonawca, prace powinny być zakończone do wczesnej jesieni. Tymczasem hałas i bałagan uniemożliwiają prezentację wystaw czasowych. Jeśli chodzi o ekspozycje stałe, to te są dostępne bez zmian.


Temat: Lodowisko w Kaliszu
Dlaczego zdrożało lodowisko
Nie tylko my interesujemy się nagłymi wzrostami cen niektórych miejskich inwestycji. Ostatnio jedna z takich trudnych do wyjaśnienia zwyżek przykuła uwagę radnego Filipa Żelaznego

Chodzi o planowaną budowę krytego lodowiska. Ma to być pierwszy taki obiekt w Kaliszu. Trudno jednak wyjaśnić, dlaczego jego koszty nagle wzrosły prawie o 100 proc., z początkowo zakładanych 2,3 mln zł do 4 mln 422 tys. zł. Takie też pytanie skierował radny do władz miasta. jak wyjaśnia prezydent Janusz Pęcherz, w pierwotnej wersji ratusz zakładał wybudowanie lodowiska z lekkim przykryciem, na podstawie materiałów przedstawionych przez Polski Klub Infrastruktury Sportowej. Kalkulacji kosztów dokonano przy uwzględnieniu 5-procentowego spodziewanego wzrostu cen w budownictwie i 22 proc. VAT. Sama dokumentacja projektowa kosztować miała 60 tys. zł, a nadzór inwestorski – 20 tys. zł. – W momencie zmiany planów dotyczących realizacji tej inwestycji, tj. zlokalizowania lodowiska w pobliżu hali widowiskowo-sportowej Winiary Arena, należało zaprojektować budynek w stylu nawiązującym do otoczenia – wyjaśnia prezydent. Ta dbałość o walory urbanistyczno–architektoniczne kosztować nas więc będzie dwa razy drożej i to ona jest głównym powodem, a nie wzrost cen w budownictwie. Nowej kalkulacji dokonano na podstawie biuletynu cen jednostkowych obiektów budowlanych, wydanego przez wydawnictwo Sekocenbud. Koszty 1 metra powierzchni użytkowej skalkulowano tam na poziomie 1700 zł netto, co przy 2 tys. metrów dało 3,4 mln zł. Dokumentacja projektowa podrożała dwukrotnie – do 120 tys. zł., nadzór inwestorski prawie dwukrotnie – do 35 tys. zł. I efekt końcowy jest taki, że wszystko podrożało prawie dwukrotnie.

Życie Kalisza

PS. Widzę że nikt nie widział prośby Michala o pomoc wstawienie rzutów lodowiska na forum. Szkoda bo może byśmy wiedzieli jak ono ma wyglądać.Temat: Latanie dziur na ulicach Kalisza
Znowu pojawi się grys na kaliskich drogach i to sporo sami przeczytajcie jakie to ulice będą posypane grysem

Określenie przedmiotu oraz wielkości lub zakresu zamówienia: Wykonanie remontu nawierzchni bitumicznych na terenie miasta Kalisza poprzez powierzchniowe utrwalenia przy użyciu emulsji i grysów frakcji 2/5 mm, wbudowanych za pomocą kombajnu. 4.1.1.Wykonanie zabiegu utrzymaniowego w zakresie powierzchniowego utrwalenia przy użyciu emulsji i grysów frakcji 2/5 mm obejmuje następujące ulice: 1/ ul. Wrocławska - ok. 6 500 m2 2/ al. Wojska Polskiego - ok. 6 500 m2 3/ ul. Piłsudskiego - ok. 1 500 m2 4/ ul. Łódzka - ok. 3 000 m2 5/ ul. Skalmierzycka - ok. 2 500 m2 6/ ul. Polna - ok. 1 000 m2 7/ ul. Starożytna - ok. 3 000 m2 8/ ul. Dobrzecka - ok. 2 000 m2 9/ ul. Szymanowskiego - ok. 1 000 m2 10/ ul. Częstochowska - ok. 3 000 m2 11/ ul. Kościuszki / Kopernika - ok. 500 m2 12/ ul.Metalowców - ok. 1 000 m2 13/ ul. Widok - ok. 500m2 14/ ul. Nowy Świat - ok. 500 m2 15/ ul. Skarszewska - ok. 500 m2 16/ ul.Młynarska, Budowlanych, Celtycka (od Rzymskiej), Podmiejska, Handlowa, Mickiewicza , Kątna, 29 Pułku Piechoty, Ogrodowa, Kordeckiego, Pobożnego - ok. 7 000 m2 4.1.2. Przedmiot zamówienia należy wykonać przy użyciu grysów bazaltowych frakcji 2/5 mm i emulsji kationowej K1-70 modyfikowanej lateksem 4.1.3. Remontowanym powierzchniom należy nadać regularne kształty. 4.1.4. Przewidywany zakres ok. 40.000m2. 4.1.5. Zamawiający zastrzega sobie prawo zwiększenia bądź zmniejszenia zakresu o którym mowa powyżej, w ramach środków zabezpieczonych na realizację zamówienia. 4.1.6. Zakres niezbędny do wykonania, zostanie wskazany przez inspektora nadzoru wyznaczonego ze strony Zamawiającego w trakcie przekazania placu budowy. 4.1.7.Wykonawca jest zobowiązany opracować projekt organizacji ruchu na czas prowadzonych robót 4.1.8. Przedmiot zamówienia należy wykonać zgodnie ze specyfikacja istotnych warunków zamówienia i OST GDDP D-05.03.10. 4.1.9. Zawarte w załącznikach do niniejszej SIWZ nazwy materiałów podano jako przykładowe, mające na celu doprecyzowanie przedmiotu zamówienia oraz określające standard techniczny i jakościowy. Materiały do wykonania zamówienia należy przyjmować w kategorii i jakości nie niższej (równoważne) niż te wskazane w załącznikach do niniejszej specyfikacji. 4.1.10.Zaleca się, aby Wykonawca dokonał wizji lokalnej na terenie, gdzie mają być prowadzone roboty objęte przedmiotem zamówienia
Temat: Remont ul.Polnej
KALISZ - Ciężarówki znikną wreszcie z ulicy Polnej

Na pękające ściany domów i hałas uskarżają się mieszkańcy ulicy Polnej w Kaliszu.

Kilkanaście lat temu była to zwykła droga osiedlowa. Aby nie tonąć w błocie, mieszkańcy częściowo sami sfinansowali jej budowę. Jednak później zmieniono kategorię ulicy z osiedlowej na powiatową. Z czasem przerodziła się ona niemal w obwodnicę zakorkowanego śródmieścia Kalisza. Codziennie przejeżdżają tędy setki samochodów, w tym ciężarówek, choć nawierzchnia jezdni pełna jest kolein i pozapadanych studzienek kanalizacyjnych.

Mieszkańcy bombardują więc Ratusz kolejnymi pismami z prośbami o interwencję. Zapowiadają, że w akcie desperacji gotowi są nawet ulicę zablokować i wystąpić o odszkodowania. Najpoważniejszy problem dotyczy budynków na odcinku od ulicy Południowej do Budowlanych.

::: Reklama :::

– Byłem na zebraniu rady osiedla i jeden z mieszkańców zaprosił mnie do siebie, aby pokazać popękane ściany – mówi Krzysztof Gałka p.o. dyrektora Zarządu Dróg Miejskich w Kaliszu. – Pęknięcia faktycznie są widoczne. Ale bez odpowiedniej analizy warunków gruntowo- wodnych trudnomi jednoznacznie powiedzieć, co jest przyczyną pękania ścian. Mogą to być oczywiście drgania wywołane konstrukcją ulicy. Ale na stan budynku może także wpływać jego posadowienie, z czym mieliśmy już do czynienia na kilku ulicach w mieście. Prezydent zapowiedział na ostatniej sesji Rady Miejskiej, że taka ekspertyza zostanie wykonana.

Dopiero na jej podstawie będzie możliwe przygotowanie projektu, dotyczącego przebudowy ulicy Polnej. Ma on powstać jeszcze w tym roku. Remont jezdni mógłby zostać przeprowadzony równolegle z planowaną w najbliższym czasie budową drugiego odcinka Trasy Bursztynowej, czyli obwodnicy miasta.

Na razie na Polnej zostało wprowadzone ograniczenie prędkości do 40 kilometrów na godzinę i co jakiś czas można tam spotkać policjantów z radarem. Ustawiono także znaki, zakazujące wyprzedzania przez samochody ciężarowe, które są głównym utrapieniem mieszkańców.

– Mimo ograniczenia, tiry nadal pędzą jak szalone. Kierowcy przez radio informują się tylko, że nie ma żadnych patroli drogówki. A w naszych domach wszystko się trzęsie – mówią mieszkańcy, którzy chcieliby przekwalifikowania ulicy na drogę osiedlową oraz wprowadzenia zakazu wjazdu dla aut powyżej 3,5 tony. Problem jednak w tym, że przy Polnej i sąsiedniej ulicy Budowlanych mieszczą się firmy, m.in.mleczarnia oraz hurtownia materiałów budowlanych, do których muszą dojeżdżać cięższe samochody.

– Uznaliśmy, że w tej sytuacji ograniczenie będzie dotyczyło pojazdów o masie całkowitej powyżej ośmiu ton – dodaje Krzysztof Gałka. – Znaki powinny zostać ustawione już w najbliższy poniedziałek. Ograniczenie nie będzie dotyczyło jedynie zaopatrzenia i służb miejskich.

Głos Wielkopolski

Ostatnio tam jechałem i ta ulica nie jest w takim bardzo złym satnie , sa duzo gorsze ulice w Kaliszu które wymagaja natychmiastowego remontu, ale Polna tez nadaje się do remontu
Temat: Galeria w miejscu Dworca PKS

Inwestycje, Inwestorzy, Nieruchomości, Mieszkania, Aprtamenty, EURO 2012 (wszystkie działy) Aktualności Przegląd prasy Wydarzenia Technologie Prawo Badania i Raproty E-learning budnet.pl » Inwestycje, Inwestorzy, Nieruchomości, Mieszkania, Aprtamenty, EURO 2012 » Echo Investment zrealizuje Centrum Handlowo-Rozrywkowe w Kaliszu Budnet Aktualności Przegląd prasy Wydarzenia Technologie Prawo Forum Bazy danych BUDMA 2009
E-learning • Galeria • Badania i Raporty • Finanse • Inwestycje i Nieruchomości
Wybrane działy: Świat • Kraj • Biznes • Nauka • Sport • Rozrywka • Ciekawostki • Innowacje • Dla domu i biura • więcej »
Gazeta Wyborcza • Rzeczpospolita • Puls Biznesu • Gazeta Prawna
Targi • Konferencje • Seminaria • Wystawy • Szkolenia • Konkursy
Systemy budowlane: Porady i opinie • Instrukcje • Technologie Tematy: Fundamenty • Ściany i elewacje • Dachy • więcej »
Prawo: Prawo budowlane • Pisma • Poradniki Tematy: Działka • Dom • Grunty • Zagospodarowanie • Aprobata • więcej »
FAQ • Szukaj • Użytkownicy • Rejestracja • Logowanie • Profil
Baza Uczelni • Baza Innowacji • Baza Stowarzyszeń • Dystybutorzy Materiałów Budowlanych
BUDMA 2009 Echo Investment zrealizuje Centrum Handlowo-Rozrywkowe w Kaliszu

Echo Investment planuje realizację nowoczesnego, regionalnego centrum handlowo-rozrywkowego w Kaliszu. Obiekt powstanie przy ul. Górnośląskiej / Trasie Bursztynowej.

W programie centrum znajdzie się galeria handlowa (ok. 150 sklepów), duża część rozrywkowa z kinem wielo salowym i liczne funkcje uzupełniające: usługi, rekreacja, gastronomia. Powierzchnia całkowita planowanego centrum to ok. 100 000 mkw., a powierzchnia wynajmowana (GLA) to ok. 40 000 mkw. Komunikację samochodową będzie obsługiwał parking na ok. 1 600 samochodów.

Rozpoczęcie realizacji projektu zaplanowano na rok 2009, a jej zakończenia na rok 2010.

Obecnie trwają prace nad koncepcją architektoniczną. Pierwsze wizualizacje i szczegółowy program centrum zostaną zaprezentowane jeszcze w tym roku.

--------------------------------------------------------------------------------
ECHO INVESTMENT S.A. to jedna z największych firm inwestycyjno – deweloperskich z polskim kapitałem. Spółka realizuje inwestycje w czterech głównych segmentach rynku nieruchomości: budownictwie mieszkaniowym, centrach handlowych i handlowo - rozrywkowych, budownictwie biurowym oraz hotelowym. Od 1996 roku spółka notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Do dzisiaj firma zrealizowała 78 projektów w 28 miastach Polski o powierzchni ok. 630 tys. mkw. i wartości rynkowej przekraczającej 1 mld EUR.

Plany inwestycyjne na lata 2007 – 2011 zakładają realizację 38 nowych projektów o łącznej powierzchni wynajmu i sprzedaży 630 tys. mkw. i wartości rynkowej ok. 1,3 mld EURO. Przyjęta strategia zakłada aktywny rozwój we wszystkich sektorach dotychczasowej działalności, umocnienie pozycji na polskim rynku nieruchomości, a także inwestycje w krajach Europy Środkowej i Wschodniej.

W sektorze centrów handlowych i rozrywkowych spółka zrealizowała kilkanaście obiektów, w tym wielofunkcyjne centra o zasięgu regionalnym: GALAXY w Szczecinie (www.galaxy-centrum.pl), PASAŻ GRUNWALDZKI we Wrocławiu (www.pasazgrunwaldzki.pl) i GALERIA ECHO w Kielcach (www.galeriaecho.pl). W fazie zaawansowanych przygotowań do realizacji są kolejne projekty handlowo-rozrywkowe: MUNDO w stolicy Węgier, Budapeszcie, METROPOLIS w Poznaniu i ARENA w Słupsku.Temat: Galeria Handlowa Zamiast Tęczy wątek 2
Rank Progress nie zwalnia tempa otwierania galerii handlowych

Handel-Net | 19.01.2009 | 10:51

Rank Progress, legnicki deweloper, który zaczynał działalność w 2001 r. od budowy hipermarketów dla Tesco i Carrefoura, zamierza w 2009 r. oddać do użytku trzy galerie handlowe i rozbudować jedną już istniejącą.
W planach dewelopera Rank Progress z Legnicy na 2009 r. jest oddanie do użytku trzech galerii handlowych i rozbudowa kolejnej. W pierwszej kolejności oddana będzie Twierdza w Kłodzku, w stylowym budynku nawiązującym architektonicznie do zabytku będącego wizytówką miasta, Twierdzy Kłodzkiej.

Galeria o roboczej nazwie Twierdza Kłodzko powstaje przy ulicy Noworudzkiej w Kłodzku. Jej powierzchnia całkowita wynosi 21 538 m2 , powierzchnia handlowa 20 000 m2 , liczba miejsc parkingowych 700, przewidywana liczba sklepów – 80. Połączy w sobie hipermarket spożywczy Carrefour, hipermarket z materiałami budowlanymi Leroy Merlin oraz galerię handlową sklepów najlepszych marek. Początkowo termin jej ukończenia przewidziano na przełom 2008 i 2009 r. Ostatecznie będzie oddana w marcu 2009 r. Generalnym wykonawcą obiektu jest firma Erbud S.A.

Jesienią ub. r. Rank Progress informował o wygraniu przetargu na zakup działki o pow. 2,8 hektara położonej w sąsiedztwie galerii handlowej. W drugiej połowie 2009 r. planuje rozpocząć tam budowę obiektu z kinem wielosalowym..

Również w tym roku Rank Progress planuje zakończyć budowę Galerii Tęcza w Kaliszu. Galeria ta położona jest w centrum miasta, u zbiegu ulicy 3 Maja i Placu Nowy Rynek, na miejscu supermarketu „Tęcza”. Powierzchnia całkowita galerii wyniesie 24 000. m2, powierzchnia handlowa 19 000. m2, liczba miejsc parkingowych 400, przewidywana liczba sklepów – 90. Termin ukończenia był planowany na 2009 i zostanie dotrzymany. Architektonicznym wyzwaniem było stworzenie projektu, który wpisałby Galerię Tęcza w historyczną przestrzeń centrum Kalisza a jednocześnie wniósł powiew nowoczesności. Poprzez nawiązanie do tradycyjnej zabudowy miasta oraz zastosowanie w elewacjach piaskowca i szkła udało się sprostać temu zadaniu.

Kolejną galerie handlową firma uruchomi w 2009 r. w Zamościu. Galeria Futura położona jest przy ulicy Jana Kilińskiego, nieco dalej od ścisłego centrum miasta.
Powierzchnia całkowita wynosi 32 820 m2, powierzchnia handlowa – 27 530 m2, liczba miejsc parkingowych 850, planowana liczba sklepów 100. Rozbudowana będzie natomiast Galeria Piastów w Legnicy, przy ulicy Najświętszej Marii Panny. Położona w ścisłym centrum, nieopodal historycznego Zamku Piastowskiego, architektonicznie nawiązuje do dawnej, tradycyjnej zabudowy Starego Miasta. Budowa Galerii Piastów została zaplanowana w II etapach. I etap, o powierzchni 12 600 m2 oddano do użytku w 2006 roku. Na trzech kondygnacjach mieści się ponad 70 sklepów znanych marek. Galeria Piastów jest zarządzana bezpośrednio przez Rank Progress SA.

Po ukończeniu budowy II etapu, powierzchnia Galerii Piastów osiągnie 44 tys. m2. Znajdzie się w niej wielosalowe kino Helios, delikatesy Piotr i Paweł, kręgielnia, fitness, parking na 400 miejsc oraz blisko 120 sklepów najlepszych marek. Termin ukończenia – 2009. Uzupełnieniem kompleksu Galerii Piastów będzie wolnostojący budynek handlowo-mieszkaniowy, położony naprzeciw obecnego głównego wejścia do Galerii, architektonicznie przypominający lustrzane odbicie istniejącego budynku. Dwie pierwsze kondygnacje zajmą sklepy H&M oraz New Yorker, na wyższych kondygnacjach znajdą się mieszkania o podwyższonym standardzie.

Rank Progress jest też deweloperem Parku Handlowego Eden w Zgorzelcu, przy ulicy Jeleniogórskiej, przekazanego do użytku 28 maja 2008 roku. Powierzchnia całkowita parku wynosi 9 942, powierzchnia handlowa 8 196, liczba miejsc parkingowych 318, liczba sklepów – 25. Park Handlowy Eden powstał przy Centrum Handlowym Carrefour Galeria Słowiańska, która również jest projektem zrealizowanym przez Rank Progress SA, w sąsiedztwie nowo budowanego Centrum Handlowego Leroy Merlin.

http://finanse.wp.pl/kat,104124,title,Rank-Progress-nie-zwalnia-tempa-otwierania-galerii-handlowych,wid,10761888,wiadomosc.html?ticaid=17645
Temat: Gospodarka - Polska
GUS

Lato nie rozgrzało produkcji

W czerwcu przemysł i budownictwo zanotowały wyniki znacznie gorsze od oczekiwań. Ale prawdopodobnie było to tylko chwilowe spowolnienie. Wzrost PKB w drugim kwartale powinien być wysoki i wynieść około 6 procent

Zgodnie z oczekiwaniami ekonomistów gospodarka w ostatnich miesiącach nie rozwija się już tak szybko, jak na początku roku. Ale tak słabych danych za czerwiec mało kto się spodziewał.

Produkcja sprzedana przemysłu wzrosła w ubiegłym miesiącu tylko o 5,6 proc. w porównaniu z analogicznym miesiącem 2006 r. Rynek oczekiwał, że wynik będzie co najmniej o 2 pkt proc. wyższy. Jeszcze gorzej wypadło budownictwo. W tej branży produkcja wzrosła jedynie o 3,7 proc. rok do roku. - Wprawdzie nikt nie podaje oficjalnych prognoz dotyczących budownictwa, ale szacowaliśmy, że wzrost może wynieść 14 proc. - mówi ekonomistka BPH Monika Kurtek.

Efekt dni roboczych

Dlaczego zatem firmy z tej branży zaskoczyły tak negatywnie? Powodów jest kilka. Monika Kurtek zwraca uwagę na bardzo szybki wzrost cen materiałów budowlanych. Może on zmuszać wiele firm do sprowadzania towarów dobudowy z zagranicy, co niewątpliwie szkodziłoby polskim producentom w tej branży. - Ale żeby zweryfikować tę hipotezę, potrzeba jeszcze kilku miesięcy - zastrzega ekonomistka BPH.

Lecz analitycy jako główną przyczynę spowolnienia produkcji podają mniejszą liczbę dni roboczych i rozpoczynający się sezon urlopowy. Zdaniem ekonomisty Citibanku Handlowego Piotra Kalisza gorsze wyniki sprzedaży w ubiegłym miesiącu to efekt jednorazowy.

-W czerwcu było mniej dni roboczych niż przed rokiem, a dodatkowo w okresach letnich trudniej jest prognozować wyniki przemysłu i budownictwa. Różnie bowiem rozkładają się urlopy. Więcej osób może mieć wolne w jednym miesiącu niż winnym -mówi Kalisz.

Widać to zresztą po tzw. danych od sezonowanych, które nie uwzględniają czynników jednorazowych (np. dni roboczych). Pokazują one, że przemysł zwiększył sprzedaż o 8 proc., a budownictwo o 9,9 proc. Analitycy nie zmieniają zatem swoich prognoz dotyczących wzrostu gospodarczego w drugim kwartale. Wahają się one od 5,8 proc. (BPH) do 6,3 proc. (BGŻ).

Jak zareaguje Rada

Danym opublikowanym przez GUS w nadchodzącym tygodniu uważnie będzie się przyglądać Rada Polityki Pieniężnej. Ekonomiści są zgodni, że podwyżka stóp procentowych na najbliższym posiedzeniu jest mało prawdopodobna. Ale wczorajsze informacje mogą utwierdzić obóz "jastrzębi" w RPP w przekonaniu, że po dwukrotnym podniesieniu kosztu kredytu -w kwietniu i czerwcu po 0,25 pkt proc. -kolejne podwyżki w tym roku mogą być konieczne.

Wczoraj bowiem Narodowy Bank Polski opublikował sprawozdanie z czerwcowego posiedzenia RPP. - Rada wyraźnie wskazuje, że kluczowa jest dla niej relacja między wydajnością pracy a płacami - komentuje główny ekonomista Raiffeisen Banku Jacek Wiśniewski.

Tymczasem wzrost wydajności jest niski. Produkcja w czerwcu rosła bowiem niewiele szybciej od zatrudnienia (wzrost o 4,6 proc.), co pokazuje, że wydajność zwiększyła się w niewielkim stopniu. Przydużo szybszym tempie wzrostu płac oznacza to, że rosną jednostkowe koszty pracy w przemyśle, co może zmusić firmy do podnoszenia cen.

IGNACY MORAWSKI

Temat: Miejsca, w których można kupić lub nabić butle CO2
Hej!
Co prawda nie jest to w mojej okolicy, ale myślę, że się przyda

Bydgoszcz

Fordońska 399

Częstochowa

Supon, ul. Warszawska 77 tel. (034) 361 25 40

Gliwice

Gliwice, ul.Lipowa 7, tel./fax (0 32) 279-38-55

Głogów

Baza PKS-u obok stacji benzynowej, jest tam mały punkt nabijania gaśnic i właśnie tam jest ta możliwość

Gdańsk

Pliszka p-poż., ul.Szczecińska, Gdańsk-Przymorze

Gorzów Wlkp.
SUPON, ul.Składowa 9

Kalisz

Tlen, ul. Wrocławska
Jadąc od strony miasta jakiś kilometr za Urzędem Skarbowym (parę metrów za torami) skręca się w prawo w bramę (jest oznaczenie)

Kraków

1. SPAW, ul Grzegorzecka

2. Gazy techniczne (za Max Flizem i stacja Orlen (obok Carefura) przy Zakopiance)

3. Sklep RoslinyAkwariowe.pl, ul. Młyńska 12

4. Jarvex, ul.Ujastek

Lublin

1. SUPON, ul.Przyjacielska 4, boczna Nałeczowskiej (obok piekarni)

2. WOKA, ul Choiny (numeru nie znam)
Za końcowym na Paderewskiego 400 metrów dalej i w prawo w bramę za bramą prosto do końca budynku który znajduje się po lewej stronie

Łódź

1. "MARGAZ" Gazy Techniczne Zgierz
Telefony 042/7140153,042/7156657
(Firma ta mieści się na terenie dawnych zakładów "BORUTA" )

2. Strzelców Kaniowskich 56 w godz 7-15

Mysłowice

1. ul. Oświęcimska (jadąc od Katowic pierwsza w lewo za światłami koło REALA)

2. ul. Katowicka (w pobliżu składu materiałów budowlanych "Gaja")

Opole

Supon, ul.Ozimska 182

Ostrowiec Świętokrzyski

ul. Kilińskiego (brak numeru)

Piaseczno

Service Gaśnic, ul. Dworcowej (blisko stacji PKP)

Poznań

1. Supon, Norwida 14.

2. Lewgaz, Ul.Wołczyńska (na terenie Pegazu)
tel: 618-678-125

Olsztyn

BOMBI, ul. Tracka 5

Radom

1.Ul.Krańcowa 6, tel.0-48-331-76-47

Rzeszów

SUPON, Ul. Miłocińska 17

Ruda Śląska

Punkt firmy TechnoGaz ul.Kokotek 35

Szecin

1. ul.Narutowicza 11, tel. 501 188 678

2. Unitor Customer Service Szczecin
UL. Mickiewicza 53
70-358 Szczecin
Poland

Toruń

ul.Sułkowskiego 5 tel. 601 63 64 96

Warszawa

1. Firma KAMINO tel.6670026 ul.Żywiecka 21a (niedaleko Al.Jerozolimskie skrzyżowanie z ul.Ryżową)

2. Zakład na ul. Stalowej (blisko Szwedzkiej)

3. Ul. Jeleniogórskq 8 (Targówek fabryczny)
tel. 674-87-49 / kom.: 0-501-109-008

4. Kamino, ul. Żywiecka

5. Ul.Emaliowa 15 (przy AL. Krakowskiej)
WWW

Włocławek

1. PPUH "BALEXPOL", ul. Łęgska 1A, tel.054 2311833

2. CarboWil, Toruńska 222, 0 54 230 92 25

Wrocław

1. Gami
ul. Działdowska 30, Wroclaw
tel./fax 345 69 42
tel. kom. 0601 57 03 81
WWW

2. HTSPiO SUPON sp. z o.o.
ul. Pułaskiego 69/71
50-950 Wrocław

tel. +48/71/ 344 - 16 - 26
tel. +48/71/ 344 - 42 - 62
tel./fax +48/71/ 343 - 83 - 32

3. ZAKŁAD KONSERWACJI I REMONTU SPRZĘTY P/POŻAROWEGO
ul. Ssamborska 28/30, Wrocław
tel. 071-792-60-80

4. Dzierzęcki Ryszard. Zakład konserwacji i remontów gaśnic
54-230 Wrocław, Starograniczna 32
0 71 350 09 42

5. Supon, ul.Weigla (boczna ul.Ślężnej)

6. Oleśnica - przy winiarni

Zielona Góra

1.Firma "Gaśnicolex" al.Zjednoczenia
za centralą rybną (w głębi na samym końcu podwórza).

Tyle co znalazłem w necie.

Pozdrawiam!Temat: Plany GDDKiA na przyszłość...
190 rocznica Centralnej Administracji Drogowej w Polsce
GDDKiA
05.05.2009
225 km autostrad i 250 km dróg ekspresowych - tyle nowoczesnych tras jest obecnie w budowie. W tym roku do ruchu zostanie oddanych 88,9 km nowych autostrad i 89,3 km dróg ekspresowych, w tym imponujący ponad 50-kilometrowy odcinek A4 Zgorzelec – Krzyżowa (51,4 km). W tym roku również mija 190 lat od chwili, gdy w Polsce powstała instytucja centralna odpowiedzialna za budowę i funkcjonowanie dróg.

Z efektów 190-letnich działań administracji drogowej różnego szczebla codziennie korzystają miliony kierowców. Polska sieć drogowa to ponad 18,3 tys. km dróg krajowych (w tym autostrad i dróg ekspresowych), którymi zarządza GDDKiA, 28,4 tys. km dróg wojewódzkich, ponad 128 tys. km dróg powiatowych i ponad 203 tys. km dróg gminnych.

Początek drogownictwa w Polsce to powołanie Dyrekcji Jeneralnej Dróg i Mostów Królestwa Polskiego w 1819 roku. W tym samym roku jej dyrektorem został generał Franciszek Ksawery Christiani (1772–1842). W 1832 roku władze rosyjskie, po zdławieniu powstania listopadowego, w miejsce dotychczasowej organizacji powołały Dyrekcję Komunikacji Lądowych i Wodnych, na czele której stanął ponownie generał Christiani. Od 1819 roku Christiani zbudował cały system dróg będących fundamentem nowoczesnego polskiego drogownictwa. Do 1842 roku wybudował 2195 km dróg bitych oraz 20 traktów z mostami na rzekach. Pod jego kierunkiem został wybudowany m.in. trakt brzeski o długości blisko 190 km. Kolejnymi oddanymi drogami były trakty kalisko-poznański, kowieński, krakowski, fabryczny (przez Łódź, Sieradz do Kalisza) oraz toruński.

W 1846 roku polska administracja drogowa z siedzibą w Warszawie została włączona do rosyjskiego systemu i podporządkowana Głównemu Zarządowi Komunikacji i Budowli Publicznych w Petersburgu. Praca Zarządu sprowadzała się do konserwacji istniejących dróg.

System bitych dróg w 1849 roku przekroczył 2303 km. Składał się z ośmiu traktów oraz kilku dróg lokalnych o łącznej długości przekraczającej 1475 km. Warszawa znalazła się w centrum tego systemu. W styczniu 1919 roku powstało Ministerstwo Robót Publicznych, które zostało upoważnione do zorganizowania jednolitej dla całego państwa administracji dróg kołowych. W roku 1923 opracowano 20-letni plan rozbudowy dróg, który m.in. zakładał wybudowanie 60 tys. km dróg bitych i brukowanych, przebudowę mostów drewnianych na mosty stałe oraz powiększenie gęstości dróg. W okresie międzywojennym w sumie zbudowano 20 tys. km dróg. Do 1946 roku tylko odbudowywano drogi oraz podjęto produkcję materiałów budowlanych na potrzeby drogownictwa. Od roku następnego rozpoczęto stopniowo modernizację starych nawierzchni.

W latach 1950–1955 długość dróg kołowych o twardej nawierzchni wzrosła o 1245 km, co stanowiło tylko część planowanych zadań. W latach 1960–1970 zbudowano lub przebudowano 26 tys. km, przy czym nacisk został położony na drogi lokalne. Radykalne zmiany w systemie organizacji prac drogowych nastąpiły w wyniku współpracy polskiego rządu z ONZ. W ten sposób został opracowany program „Rozwój sieci drogowej”, realizowany w latach 1973–1977. Przez 35 lat zbudowano 54 tys. km nowych, zmodernizowano kolejnych 87 tys. dróg. Ponadto powstało 5 tys. objazdów wokół miast i wsi. W efekcie osiągnięto wzrost gęstości sieci drogowej do 46,8 km/100 km kw.

W okresie PRL-u wybudowano tylko 127 km autostrad, czyli połowę z tego, co jest w budowie w tej chwili.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, która kontynuuje dokonania generała Christianiego powstała w 2001 roku z połączenia Agencji Budowy i Eksploatacji Autostrad oraz Generalnej Dyrekcji Dróg Publicznych. Do podstawowych celów działania Dyrekcji należy zarządzanie drogami i autostradami, łącznie z utrzymaniem ich w dobrym stanie. GDDKiA ma również za zadanie zapewnić możliwość realizacji programów inwestycyjnych oraz koordynować działania w ramach przedsięwzięć publiczno-prywatnych.

Obchody 190. rocznicy funkcjonowania Centralnej Administracji Drogowej w Polsce rozpoczną się 12 maja, w czasie XV Międzynarodowych Targów Budownictwa Drogowego Autostrada-Polska. Drugiego dnia targów 13 maja odbędzie się otwarte seminarium „Szlaki, trakty, autostrady” (w godz. 12:00-14:00). W czasie targów prezentowana będzie również wyjątkowa ekspozycja, składająca się z 60 plansz obrazujących rozwój budownictwa drogowego w Polsce oraz eksponatów technicznych. Później wystawa zostanie upubliczniona w wybranych polskich miastach.Temat: Przebudowa Miejskiej Fontanny i Placu Kilińskiego w Kaliszu
Nowe nastroje placu Kilińskiego

Znajdujący się w sercu Kalisza plac Kilińskiego wypięknieje: zostanie przebudowana fontanna, zmieni się otoczenie baszty „Dorotki”, wykonana zostanie nowa elewacja budynków i wymieniona stolarka w starej części gmachu, w którym działa Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia.

Fontanna zlokalizowana jest przy Placu Kilińskiego, na wejściu do Parku Miejskiego. Wymaga gruntownej przebudowy, wymiany urządzeń i dostosowania do aktualnych potrzeb i wymagań, przy zastosowaniu obecnie dostępnych rozwiązań technicznych.
- Fontannę należało odpowiednio wkomponować w istniejące otoczenie pobliskiego parku. Winna posiadać architektoniczne elementy przestrzenne - rzeźbę lub rzeźby – o wysokości nieprzekraczającej 4 metrów. W specyfikacji zastrzegliśmy, iż należy zaprojektować zespół dysz wodnych z możliwością komputerowego sterowania obrazem wodnym. Fontanna powinna posiadać oświetlenie wewnętrzne z możliwością zaprogramowania włączania i wyłączania oświetlenia. Wartość planowanych kosztów prac projektowych oraz planowanych kosztów robót budowlanych określonych w programie funkcjonalno-użytkowym nie może przekroczyć kwoty brutto 220 tysięcy złotych – informuje Andrzej Szajdziński, naczelnik Wydziału Rozbudowy Miasta i Inwestycji Urzędu Miejskiego w Kaliszu.

Wykonawcę nowej fontanny wybrano w drodze przetargu – przetarg dotyczył wykonania projektu i jego realizacji. Wygrała firma Art Foutain z miejscowości Tczewo, która tak opisuje przedstawioną koncepcję:

„Fontanna „Nastroje” przedstawia trzy różne postaci ludzkie, o różnych rasach, narodowościach i światopoglądzie. Postaci te pokazują ludzkość jako świat zróżnicowany, a woda jest elementem spinającym nie tylko kontynenty, ale przede wszystkich ich mieszkańców. Woda wypływająca z każdej głowy symbolizuje myśli. Pozornie chaotyczny taniec wody ze światłem, występujący w centrum fontanny, układa się w spójną całość. Symbolizuje ideę harmonijnego współistnienia ludzi, mimo różnic między nimi.”Wizualizacja firmy Art Foutain

W projekcie technicznym zawarto szczegółowe dane na temat tej inwestycji.

Dno basenu zostanie wyłożone płytkami granitowymi w kolorze szarym. Ścianki basenu wyłożone płytkami o wzorze drewnianych listew w kolorze brązowym ułożone pionowo. Rogi trójkątnego basenu wyłożone blachą nierdzewną polerowaną, w połowie ścianek również przełamanie blachą nierdzewną polerowaną.

Zbiornik znajdujący się wewnątrz basenu fontannowego zostanie zakryty „mapą świata”, wykonaną ze stali nierdzewnej szlifowanej w kształcie koła (średnica 2,5m), na którym wycięte będą kontynenty. W miejscu starych elementów („kapeluszy”) staną rzeźby w postaci profili trzech różnych twarzy (różne nastroje), umiejscowionych na postumentach. Postumenty będą wykonane ze stali nierdzewnej.

Profile zostaną wykonane z różnych materiałów:
profil nr 1 - wykonany ze stali nierdzewnej,
profil nr 2 - brąz,
profil nr 3 – miedź.

W środku zbiornika fontannowego będą trzy dysze, tryskające wodą na wysokość 3 metrów w postaci białej kolumny, dookoła wodnej kolumny sześć dysz spieniających o regulowanej wysokości od 0,5 -1,5 metra.

Ponadto woda będzie leciała z rzeźb – głów w postaci wodnych włosów.

Wszystkie elementy wodne będą podświetlone. Obrazy wodne i światła będą sterowane komputerowo.

Nowa fontanna zostanie wykonana w terminie do końca września 2008 roku.

I. Cieślak

WWW.kalisz.plTemat: Przebudowa ciągu pieszo-rowerowego Wał Staromiejski
Kolejny przetarg. Trylinka w tym miejscu jest już mocno zużyta.

ZDM.341-26/I/08
przetarg nieograniczony na: Przebudowa nawierzchni ciągu pieszo - rowerowego na Wale Staromiejskim w Kaliszu, odcinek od kina Apollo do ul. Bankowej.
SIWZ
Numer ogłoszenia: 245059 - 2008; data zamieszczenia: 01.10.2008
OGŁOSZENIE O ZAMÓWIENIU - roboty budowlane

Zamieszczanie ogłoszenia: obowiązkowe.

Ogłoszenie dotyczy: zamówienia publicznego.

SEKCJA I: ZAMAWIAJĄCY

I. 1) NAZWA I ADRES: Zarząd Dróg Miejskich , ul. Piskorzewska 17, 62-800 Kalisz, woj. wielkopolskie, tel. 062 5049709, fax. 062 5049701.

Adres strony internetowej zamawiającego: zp@zdm.kalisz.pl
I. 2) RODZAJ ZAMAWIAJĄCEGO: Administracja samorządowa.

SEKCJA II: PRZEDMIOT ZAMÓWIENIA

II.1) OPIS

II.1.1) Nazwa nadana zamówieniu przez zamawiającego: Przebudowa nawierzchni ciągu pieszo - rowerowego na Wale Staromiejskim w Kaliszu, odcinek od kina Apollo do ul. Bankowej.

II.1.2) Rodzaj zamówienia: roboty budowlane, nie przysługuje odwołanie.

II.1.3) Określenie przedmiotu oraz wielkości lub zakresu zamówienia: Przebudowa nawierzchni ciągu pieszo - rowerowego na Wale Staromiejskim w Kaliszu, odcinek od kina Apollo do ul. Bankowej - 240 m. Zakres robót obejmuje w szczególności: 1/ roboty rozbiórkowe z transportem materiałów z rozbiórki 2/ roboty drogowe: wykonanie nowej konstrukcji ścieżki o nawierzchni z kostki brukowej betonowej bezfazowej typu behaton 3/ regulacja wysokościowa urządzeń infrastruktury podziemnej 4/ obsługa geodezyjna wraz z inwentaryzacją powykonawczą (wersje w formie papierowej i elektronicznej format DWG - inne do uzgodnienia) wraz z pisemną informacją o stanie osnowy geodezyjnej poziomej i pionowej. Szczegółowy zakres robót określa kosztorys ofertowy i plan sytuacyjny stanowiące integralną część siwz. Przedmiot zamówienia należy wykonać zgodnie z specyfikacją istotnych warunków zamówienia. Wszystkie koszty związane ze sporządzeniem i przedłożeniem oferty ponosi oferent niezależnie od wyniku postępowania przetargowego..

II.1.4) Wspólny Słownik Zamówień (CPV): 45.23.31.40-2, 45.23.31.62-2.

II.1.5) Czy dopuszcza się złożenie oferty częściowej: Nie.

II.1.6) Czy dopuszcza się złożenie oferty wariantowej: Nie.

II.2) CZAS TRWANIA ZAMÓWIENIA LUB TERMIN WYKONANIA: Okres w dniach: 3.

SEKCJA III: INFORMACJE O CHARAKTERZE PRAWNYM, EKONOMICZNYM, FINANSOWYM I TECHNICZNYM

III.1) WARUNKI DOTYCZĄCE ZAMÓWIENIA

Informacja na temat wadium: 2000.00 zł

III.2) WARUNKI UDZIAŁU

Opis warunków udziału w postępowaniu oraz opis sposobu dokonywania oceny spełniania tych warunków: O udzielenie zamówienia ubiegać się mogą wyłącznie oferenci, których oferta odpowiada zasadom określonym w ustawie Prawo zamówień publicznych, siwz oraz spełniający następujace warunki minimalne: 1/ udzielą gwarancji na przedmiot zamówienia minimum 5 lat od dnia odbioru końcowego, 2/ zaakceptują termin realizacji: 3 tygodnie od daty zawarcia umowy, 3/ zaakceptują 21 dniowy termin płatności faktur, 4/ wykażą, należyte wykonanie w ciągu ostatnich 5 lat przed dniem wszczęcia niniejszego postępowania, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy - w tym okresie co najmniej 2 zadań polegających na budowie lub przebudowie chodnika z kostki betonowej o szerokości 2,0m i długości 100 mb, 5/ wykażą, że dysponują kierownikiem robót, który posiada uprawnienia budowlane w specjalności drogowej w zakresie niezbędnym do wykonania przedmiotu oraz, że należy (na dzień składania ofert) do właściwej izby samorządu zawodowego..
Informacja o oświadczeniach i dokumentach, jakie mają dostarczyć wykonawcy w celu potwierdzenia spełniania warunków udziału w postępowaniu: Celem potwierdzenia spełnienia wymaganych warunków oferta musi zwierać: a/ oświadczenie o spełnieniu warunków udziału w postępowaniu zgodnie z art. 22 ust. 1 i art. 24 ust.1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2006 Nr 164, poz. 1163 z późn.zm.), na załączonym druku - załącznik Nr 1, b/ aktualny odpis z właściwego rejestru albo aktualne zaświadczenie o wpisie do ewdencji działalności gospodarczej, jeżeli odrębne przepisy wymagają wpisu do rejestru lub zgłoszenia do ewidencji działalności gospodarczej, wystawione nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania ofert. c/ Wykaz osób które będą wykonywać zamówienie lub będą uczestniczyć w wykonywaniu zamówienia wraz z niezbędnymi uprawnieniami i zaświadczeniem o przynależności do OIIB (zgodnie z pkt. 3 ppkt. 5. d/ wykaz wykonanych w ciągu ostatnich pięciu lat robót budowlanych odpowiadających swoim rodzajem robotom stanowiącym przedmiot zamówienia zgodnie z punktem 3 pkt. ppkt. 4 , z podaniem ich wartości oraz daty i miejsca wykonania , oraz załączeniem dokumentów potwierdzających że roboty te zostały wykonane z należytą starannością - zał. Nr 2..
SEKCJA IV: PROCEDURA

IV.1) TRYB UDZIELENIA ZAMÓWIENIA

IV.1.1) Tryb udzielenia zamówienia: przetarg nieograniczony.

IV.2) KRYTERIA OCENY OFERT

IV.2.1) Kryteria oceny ofert: najniższa cena.

IV.2.2) Wykorzystana będzie aukcja elektroniczna: Nie.

IV.3) INFORMACJE ADMINISTRACYJNE

IV.3.1) Adres strony internetowej, na której dostępna jest specyfikacja istotnych warunków zamówienia: www.zdm.kalisz.pl.
Specyfikację istotnych warunków zamówienia można uzyskać pod adresem: Zarząd Dróg Miejskich ul. Piskorzewska 17, 62-800 Kalisz..

IV.3.4) Termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu lub ofert: 21.10.2008 godzina 12:00, miejsce: Zarząd Dróg Miejskich ul. Piskorzewska 17, 62-800 Kalisz - sekretariat.

IV.3.5) Termin związania ofertą: okres w dniach: 30 (od ostatecznego terminu składania ofert).

IV.3.6) Informacje dodatkowe, w tym dotyczące finansowania projektu/programu ze środków Unii Europejskiej: W punkcie II.2) czas trwania zamówienia lub termin wykonania wpisano 3, a winno być 3 tygodnie od daty zawarcia umowy.

Źródło:http://www.zdm.kalisz.pl/2008_095.htmTemat: nowe inwestycje w Ostrowie
http://www.ostrow-wielkopolski.um.gov.pl/cache/18/1652/_2009/03/11_/19276.html

Eurovia poszukuje pracownikówCo najmniej 50 pracowników chce zatrudnić w pierwszym etapie firma Eurovia Polska SA, której zakład powstaje w Ostrowie Wielkopolskim przy ul. Osiedlowej. Należąca do największej na świecie grupy budowlanej VINC firma lokuje w Ostrowie swój zakład i chce w sumie zainwestować 15 mln złotych.

Negocjacje z firmą Eurovia trwały kilka miesięcy. Pozyskaniem tego inwestora zainteresowanych było kilka okolicznych samorządów, które starały się przyciągnąć m.in. ofertą tanich terenów inwestycyjnych. Ostatecznie Eurovia na miejsce inwestycji wybrała Ostrów. Zanim otrzymała pozwolenia na budowę firma musiała spełnić wszystkie niezbędne, wymagane prawem wymogi i decyzje środowiskowe.

- Wybraliśmy Ostrów Wielkopolski jako miejsce naszej ekspansji w tej części Polski. Wpływ na tę decyzję miało dogodne położenia miasta i nasze plany dotyczące udziału w inwestycjach drogowych. Struktura terytorialna naszej firmy oparta jest na działalności trzech regionów, obejmujących swoim zasięgiem różne województwa Polski: Region Północny, Region Zachodni oraz Region Południowy – mówi Paweł Alejski, dyrektor Oddziału Wielkopolska któremu podlega zakład w Ostrowie. – Docelowo chcemy w ostrowskim przedstawicielstwie naszej firmy zatrudnić ok. 60 stałych pracowników. W miarę rozwoju firmy i zdobywania kolejnych kontraktów liczba ta na pewno się zwiększy. Zależy nam szczególnie na pracownikach z Ostrowa lub okolic, ponieważ tworzymy zakład budowy dróg który ma być firmą na stałe funkcjonującą w Ostrowie i związaną z Ostrowem. Pracę będą mogli u nas znaleźć fachowcy na każdym szczeblu struktury organizacyjnej: specjaliści - inżynierowie budownictwa, obsługa finansowa, ale także pracownicy budowlani. Już dzisiaj, na etapie budowy zakładu, zatrudniamy 13 pracowników mieszkających w Ostrowie, Jarocinie i Kaliszu. Z pewnością jesteśmy sprawdzonym i stabilnym inwestorem oraz pracodawcą. W ubiegłym roku zatrudniliśmy w skali całej Polski ponad 500 pracowników.

Firma nabyła działkę na terenach, które samorząd miejski skupuje i przygotowuje na potrzeby inwestorów.

- Tereny przy ul. Osiedlowej są w naszej bazie ofert inwestycyjnych, które przedstawiamy zainteresowanym podmiotom. To również są obszary, które chcemy włączyć do Specjalnej Strefy Ekonomicznej, zabiegamy o to w Ministerstwie Gospodarki – mówi Iwona Matuszczak Szulc, szefowa Biura Obsługi Inwestorów.

Głównym obszarem działań przedsiębiorstwa, które aktywnie działa od 2007 r. jest budownictwo drogowe i produkcja materiałów drogowych. Na terenie zakładu przy ul. Osiedlowej trwa już montaż specjalistycznych urządzeń i aparatury.

- Firma Eurovia to przykład na to, że czas kryzysu nie musi być czasem zastoju. Udaje się nam poprzez ofertę inwestycyjną poprzez tereny inwestycyjne stwarzać instrumenty do nowych miejsc pracy. Warto podkreślić, że firma Eurovia należy do tych inwestorów, którzy bardzo chętnie współpracują z miastem. Ważne jest to, że firma ma nie tylko swoje oczekiwania, ale widzi także potrzeby miasta, również te w zakresie zwalczania bezrobocia - mówi Radosław Torzyński, Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Firma Eurovia liczy przede wszystkim na realizację projektów drogowych. Z pewnością jedną z największych inwestycji będzie w najbliższym czasie realizacja drugiego etapu obwodnicy Ostrowa Wielkopolskiego. W najbliższym czasie zostaną również ogłoszone przetargi na budowę obwodnicy Koźmina, obwodnicy Kępna, trwa już procedura przetargowa na przebudowę drogi krajowej nr 8 na odcinku Wrocław - Psie Pole-Syców. Ale ambitne plany w obszarze drogownictwa ma także wiele samorządów w tym miasto Ostrów.

- Uruchomienie zakładu planujemy na przełomie maja i czerwca. Działamy jako główny wykonawca, ale także jako lider konsorcjum. Prowadzimy również złożone zadania w powiązaniu z innymi branżami i formami budowlanymi, współpracując zarówno z podmiotami samorządowymi, jak i prywatnymi. Inwestujemy w nowoczesne i bezpieczne technologie i takie będziemy wykorzystywać w ostrowskim zakładzie. Potwierdzeniem innowacyjności stosowanych technologii są liczne nagrody i wyróżnienia: w konkursie „O Nagrodę Ministra Infrastruktury” za materiały i surowce dla budownictwa drogowego , czy tegoroczna nagroda w konkursie „Najlepsze produkty” za autorskie technologie Rugovia, Microvia i Salvacim. - dodaje P.Alejski.

Przykładem tego, jakie standardy stosuje Eurovia jest inwestycja realizowana w konsorcjum, wspólnie z firmami Budkom z Kalisza i Sidrog Błaszki, na zlecenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad - „Przebudowa drogi krajowej nr 8 na odcinku Syców-Bralin”, wartości ok. 24 mln zł oraz na zlecenie Wielkopolskiego Zarządu Dróg wojewódzkich „Budowa obwodnicy Grabowa nad Prosną w ciągu drogi wojewódzkiej nr 449” wartości ok. 19 mln zł.

Janusz Grzesiak
Biuro Prasowe i Relacji Społecznych
Temat: Podstrefa ekonomiczna w Kaliszu
No no no w świetle materiałów prasowych to niedługo cała Polska będzie SSE.Zresztą poczytajcie sami i wypowiedzcie się na ten temat co sądzicie.

PAIiIZ: cała Polska może stać się wolną strefą ekonomiczną
(PAP, dd/16.04.2009, godz. 15:16)
Jeśli rząd przeprowadzi zapowiadane reformy, to cała Polska stanie się wolną strefą ekonomiczną - powiedziała na czwartkowej konferencji prasowej dyrektor Departamentu Inwestycji Zagranicznych PAIiZ Iwona Chojnowska-Haponik.

Chojnowska-Haponik powiedziała, że przygotowywane w resorcie gospodarki przepisy regulujące funkcjonowanie wolnych stref ekonomicznych, doprowadzą do znacznego rozszerzenia tych stref.

Wymieniła propozycje MG, które umożliwią włączanie do wolnych stref ekonomicznych obszarów znajdujących się poza nimi.

Chodzi o tereny - często prywatne - wybierane przez inwestorów np. dlatego, że znajdują się bliżej ich dostawców.

"Dziś, aby włączyć te tereny do wolnej strefy ekonomicznej, trzeba zainwestować w nie co najmniej 10 mln zł i zatrudnić minimum 150 osób. Dlatego bardzo dobrym pomysłem jest obniżenie tych wymogów nawet o połowę" - wyjaśniła Chojnowska-Haponik.

Czwartkowa konferencja, zorganizowana została przez Izbę Przemysłowo-Handlową Inwestorów Zagranicznych w Polsce oraz Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ), poświęcona była swobodom gospodarczym 20 lat po wejściu w życie ustaw umożliwiających prowadzenie w Polsce inwestycji zagranicznych.

Chodziło o uchwalone przez Sejm 23 grudnia 1988 r. ustawy o działalności gospodarczej oraz o działalności gospodarczej z udziałem podmiotów zagranicznych.

Jak powiedział PAP sędzia Trybunału Konstytucyjnego prof. Mirosław Wyrzykowski, "20 lat temu wprowadzono zasadę, że co nie jest zakazane, jest dozwolone".

"Teraz działania legislatorów powinny być skierowane na likwidowanie barier stojących na drodze swobodom w działalności gospodarczej - i to jest przesłanie na następne lata" - powiedział prof. Wyrzykowski.

Zdaniem Mieczysława Wilczka, byłego ministra przemysłu, "obecnie, podobnie jak 20 lat temu, jedną z największych przeszkód w rozwoju swobody działalności gospodarczej, jest skupienie zbyt dużej władzy w rękach urzędników".

"Wiele zmian wymusiła na nas akcesja do Unii Europejskiej, ale w ilości zmian w prawie ciągle przygrywamy np. z Czechami czy Słowacją, które zdecydowały się na bardziej radykalne reformy niż Polska" - powiedziała Chojnowska-Haponik.

Jak czytam te newsy to mnie żal ogarnia na nasze władze,dookoła naszego miasta w pewnej odległości powstawają nowe fabryki i miejsca pracy,a w Kaliszu nic.Kolejny news.

Brembo wierzy w Polskę
wnp.pl (AG) - 16-04-2009 20:53
Enrico Bologna - członek zarządu Brembo Poland wskazywał podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego na typową dla firm motoryzacyjnych w Polsce sytuację, w której ponad 95% produkcji kierowana jest na eksport. - Nie mamy dokładnego wyczucia rynku wewnętrznego w Polsce, mówił Bologna. - Jest jednak rzeczą jasną, że odczuwamy kryzys na rynku zachodnim, jednak w ostatnich kilku tygodniach zauważyliśmy pewne oznaki pozytywne więc tendencja wydaje się zmieniać.
Brembo produkuje elementy układów hamulcowych dla samochodów osobowych i ciężarowych. Przedstawiciel Brembo zapewnia, że firma widzi w Europie szereg działań zorientowanych na poprawę sytuacji w sektorze motoryzacyjnym. Działania stymulacyjne bardziej skierowane są jadnak na branżę pojazdów osobowych, podczas gdy i pojazdy użytkowe przeżywaja bardzo poważny kryzys. Enrico Bologna twierdzi, że na obecnym etapie jego firma robi co może aby zminimalizować koszty, ograniczając inwestycje i zmniejszając zapasy. Wykorzystuje się też możliwości jakie daje polskie prawo w dziedzinie uelastycznienia systemu zatrudnienia. Stosując te wszystkie zabiegi firma jest na najlepszej drodze aby poradzić sobie z kryzysem.

- Brembo wierzy w Polskę, powiedział Bologna sygnalizując kolejne inwestycje firmy na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

To co mocno daje się we znaki producentom w Polsce to np. wzrost cen energii. Brembo jest przedsiębiorstwem, które zużywa bardzo dużo energii, a w ostatnich latach jej koszt wzrósł o 30-35%. To powoduje, że zyski firmy poważnie zmalały. Dwa lata temu Polska była najtańszym i najdogodniejszym w Europie miejscem pod inwestycje produkcyjne z punktu widzenia kosztów energii. Teraz pod względem konkurencyjności w tej dziedzinie Polska znajduje się w środku stawki a nie wiadomo jak to będzie w najbliższej przyszłości.

TBAI Poland wybuduje w Nowogrodźcu fabrykę za 100 mln zł
Puls Bizensu - 17-04-2009 05:09
TBAI Poland, joint venture firm Toyota Boshoku i Aisin Seiki, wybuduje w Nowogrodźcu fabrykę za 100 mln zł.
Jak tłumaczy w "Pulsie Biznesu" Szymon Madera, prezes Kamiennogórskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości, firma zamierza produkować ramy oraz pokrycia siedzeń samochodowych. Będzie je dostarczać do montowni należących do grupy Toyota Boshoku w Europie. Docelowo firma zatrudni ponad 400 osób.

List intencyjny z TBAI strefa podpisała jesienią ubiegłego roku. Prace budowlane na należącej do TBAI działce o powierzchni 7 ha rozpoczną się wkrótce. Produkcja ma ruszyć na początku 2011 r.

Tylko 7 ha.Tyle w Kaliszu to też pewnie by się znalazło.
Temat: Komunikacja w Ostrowie
Kolejne inwestycje i nowe linie autobusowe MZK

Zarząd Województwa Wielkopolskiego podjął decyzję o przyznaniu dofinansowania na „Zakup 5 Aautobusów niskopodłogowych dla Miasta Ostrowa Wielkopolskiego” złożonego przez Miejski Zakład Komunikacji S.A. w Ostrowie Wielkopolskim. Całkowity koszt projektu 4.906.840 złotych brutto ( 4.022.000 złotych netto) Kwota rzeczywistego poziomu dofinansowania z WRPO 3.217.600 zł – co stanowi 80% kosztu projektu.

Etapy realizacji projektu:

Planowany termin rozpoczęcia procedury przetargowej: 31. 08. 2009 r.
Planowany termin rozpoczęcia rzeczowej realizacji projektu (data zawarcia umowy): 31. 10. 2009 r.
Dostawa autobusów: do 15. 04. 2010 r.
Planowane finansowe zakończenie realizacji projektu: do 30.05.2010 r.

- Wątpliwości nie budziła jakość złożonego wniosku tylko struktura holdingu. Pan Prezydent dał oświadczenia, że akcje są w trakcie wykupu i we wrześniu nie będzie własności prywatnej w holdingu i to sprawiło, że wątpliwości zniknęły. – wyjasniał dziennikarzom radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Rafał Żelanowski.

W ramach przedmiotowego projektu zakupionych zostanie pięć nowych autobusów niskopodłogowych. Przeznaczone zostaną one do obsługi dwóch nowych linii autobusowych przebiegających przez obszar miasta Ostrowa Wielkopolskiego.

Przebieg projektowanej linii „A”:

Janków Dworzec PKP Pętla – ul. Sosnowa – ul. Staroprzygodzka – ul. Budowlanych – ul. Mylna – ul. Parkowa – ul. Armii Krajowej – ul. Wrocławska – ul. Głogowska – ul. Partyzancka – Plac 23 Stycznia – ul. Raszkowska – ul. Krotoszyńska – ul. Poznańska – ul. Radłowska – ul. Orzechowa – Bema cmentarz pętla.

Przebieg projektowanej linii „B”:

relacji Pruślin pętla – ul. Grabowska – ul. Kaliska – ul. Limanowskiego – ul. Reymonta – ul. Marii Konopnickiej – ul. Raszkowska – ul. Krotoszyńska – ul. Poznańska – ul. Radłowska – ul. Orzechowa – Bema cmentarz pętla.

- Realizacja przedmiotowego projektu znacznie podniesie standard taboru posiadanego przez Miejski Zakład Komunikacji S.A. w Ostrowie Wielkopolskim i pozwoli na objęcie komunikacją miejską obszarów dotychczas nią nie objętych, co spowoduje wzrost atrakcyjności i zwiększenie dostępności wybranych części miasta dla transportu publicznego. – uzupełnia wypowiedź Jerzy Walczyński, prezes MZK SA w Ostrowie Wielkopolskim.

Realizacja projektu wpłynie na odmłodzenie taboru, ale przede wszystkim na wzrost jego standardu w zakresie rozwiązań dotyczących:

• bezpieczeństwa pasażerów,
• jakości technicznej autobusów,
• dostępności komunikacji miejskiej dla osób niepełnosprawnych,
• ograniczenia emisji zanieczyszczeń.

W autobusach zostaną zastosowane rozwiązania zwiększające dostęp do komunikacji miejskiej dla osób niepełnosprawnych oraz podróżujących z małymi dziećmi.

- Autobusy będą wyposażone w nowoczesny system monitoringu wizyjnego umożliwiający nagrywanie obrazu z czterech kamer. Zakupione autobusy będą wykonane z materiałów odpornych na korozję, co pozwoli na zachowanie ich estetyki i funkcjonalności przez długi czas. W ramach planowanej inwestycji zakładany jest zakup 5 fabrycznie nowych, 12 - metrowych autobusów miejskich, niskopodłogowych, wyposażonych w klimatyzację całego pojazdu, napędzanych silnikiem wysokoprężnym spełniającym wymogi normy czystości spalin EURO 5 i standardu EEV. Wysoka jakość taboru oraz zwiększenie zasięgu jego oddziaływania poprzez uruchomienie nowych linii pozwoli przekonać większą liczbę mieszkańców do korzystania z komunikacji miejskiej, co przyniesie wiele pozytywnych efektów dla Ostrowa Wielkopolskiego. – mówi Stanisław Krakowski, Zastępca Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.

W projekcie o dofinansowanie w ramach wielkopolskiego regionalnego programu operacyjnego na lata 2007-2013 wzięło udział osiem podmiotów gospodarczych, z tego na dofinansowanie na rozwój miejskiego transportu zbiorowego zakwalifikowało się siedem z nich. Obok ostrowskiego MZK SA środki z programu operacyjnego trafią także do Leszna, Piły, Jarocina, Kalisza i Swarzędza.

Na konferencji prasowej zorganizowanej w dniu 11 sierpnia w siedzibie MZK SA w Ostrowie Wielkopolskim dziennikarze pytali także o bilet elektroniczny i elektroniczne przystanki.

- Z niecierpliwością czekamy na uruchomienie kolejnych programów unijnych. Na przykład na Działanie 2.5 „Rozwój Miejskiego Transportu Zbiorowego”. Jesteśmy przygotowani na uruchomienie tzw. elektronicznych przystanków, ale bez wsparcia środków zewnętrznych nie jesteśmy w stanie sami tego uruchomić. A mówimy o nowoczesnej, elektronicznej informacji o rozkładzie jazdy na przystankach podawana w czasie rzeczywistym. – wyjaśnia J.Walczyński, prezes MZK SA.

- System komputerowy liczy przewidywany czas dojazdu do przystanku. W autobusach zamontowany jest system, system podaje gdzie dokładnie jest autobus i za ile minut będzie na przystanku. Wyświetlacze byłyby na przystankach, ale chcemy system wpiąć do Internetu, na domowych komputerze będzie można sprawdzić. Wyświetlacze mogłyby pojawić się w sklepach, czy przy wejściu do Urzędu Miejskiego. – dodaje Prezydent R.Torzyński.

W konferencji prasowej udział wzięli: Poseł Jarosław Urbaniak , radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Rafał Żelanowski, Prezydent Radosław Torzyński, sekretarz Miasta Andrzej Baraniak i prezes MZK SA Jerzy Walczyński.
Temat: 24,8 mld zł na odnowienie torów
Onet za Gazetą Prawną
http://biznes.onet.pl/5,1388384,prasa.html

24,8 mld zł na odnowienie torów
(Gazeta Prawna/31.01.2007, godz. 05:00)
Prawie dziesiąta część z ponad 60 mld euro unijnych pieniędzy
przeznaczonych dla Polski zostanie wydana na modernizację kolei. Brakuje
jednak wykonawców tych projektów.

Krzysztof Celiński, szef spółki zarządzającej kolejową infrastrukturą
PKP Polskie Linie Kolejowe (PLK) zapowiada, że jeszcze w tym roku ruszą
prace przygotowawcze do budowy kolei dużych prędkości.

Kiedy pociągi przyspieszą

Na razie nie ma mowy o kilkakrotnie zapowiadanej budowie nowej nitki do
Wrocławia, ale z prędkością 300 km/h będziemy mogli jeździć do Krakowa.

- Chcielibyśmy przedłużyć Centralną Magistralę Kolejową (CMK) od
Zawiercia do Katowic i doprowadzić nową nitkę do Krakowa. Mam nadzieję,
że przed końcem 2013 roku ruszy budowa. W tym roku zaczynamy pracować
nad projektem. Również wszystkie prace modernizacyjne na CMK, które już
mamy w harmonogramie, będą prowadzone pod kątem przygotowania do
prędkości 300 km/h - mówi Krzysztof Celiński.

Tylko w tym roku PLK zamierzają rozpocząć realizację projektów wartych
ponad 2,5 mld zł. Inwestor zapowiada kilkadziesiąt nowych przetargów na
modernizację istniejącej sieci. Środki na odnowienie infrastruktury
przestały być problemem. Do 2013 roku Unia Europejska dofinansuje ten
sektor kwotą 17,3 mld zł (prawie 4,4 mld euro). Razem z własnym wkładem
PLK chce wydać w ciągu najbliższych siedmiu lat 24,5 mld zł. Zarządca
infrastruktury obiecuje, że w tym czasie uda się zlikwidować wąskie
gardła, które najbardziej spowalniają podróż, zwiększyć prędkość
wszystkich połączeń pasażerskich do co najmniej 160 km/h, a tym samym
skrócić czas podróży.

Kolej da pracę

Może się jednak okazać, że kolej nie zdąży wydać wszystkich pieniędzy
darowanych przez UE, bo już istnieje cała lista aktualnych i
nadchodzących kłopotów.

- Brakuje specjalistów - projektantów, którzy opracowują projekt na
pierwszym etapie. Staramy się zachęcać zagraniczne firmy, ale to nie
jest łatwe, bo jednak wiele z nich obawia się, że nie poradzą sobie w
polskiej rzeczywistości - przekonuje Krzysztof Celiński.

- Z 10 biur projektowych i 4 tysięcy osób, które pracowały dla tej
branży kilkanaście lat temu, zostały trzy biura i 400 osób. Ten sektor
nie odnawiał się, bo przez lata nie było żadnych projektów. To nie
jedyny problem PLK. Spółka nie ma środków na spłatę wielomilionowego
podatku VAT od już zrealizowanych i świeżo rozpoczynanych inwestycji -
mówi Adrian Furgalski z Zespołu Doradców Gospodarczych Tor.

W niedalekiej przyszłości może też zacząć brakować firm wykonawczych. W
ciągu pięciu lat wartość inwestycji na torach wzrosła czterokrotnie. W
2006 roku inwestor zawarł 28 kontraktów o łącznej wartości 2 mld zł. A
wykwalifikowanej kadry nie przybywa. W dodatku o niektóre materiały, np.
kruszywa, kolej konkuruje z budowniczymi dróg.

Brakuje pracowników

- Jeśli wydatki wzrosną do 4,5 mld zł rocznie - a takie są zapowiedzi
PLK - to obecne moce przerobowe sektora nie wystarczą. Może zabraknąć
ludzi o odpowiednich kwalifikacjach - szkoły nie kształcą w tym
kierunku, wielu pracowników wyjechało z Polski. Trzeba też odpowiednio
wcześniej myśleć o zakupach sprzętu, który będzie potrzebny za 2-3 lata.
My już dziś rozważamy inwestycje, które rozszerzą moce przerobowe -
zapowiada Tadeusz Kozaczyński, wiceprezes PKRE Trakcja Polska, jednego z
największych wykonawców dla PLK.

Unieważniane przetargi

Wykonawcy i eksperci zgadzają się, że rynek kontrahentów zbuduje
odpowiednie zaplecze, ale bez zmiany nastawienia PLK inwestycje i tak
będą spóźnione.

- PLK nie dostrzega zmieniających się warunków na rynku i szacując
koszty inwestycji do przetargów, nie uwzględniła możliwego wzrostu
wynagrodzeń w sektorze budowlanym. A płace wzrosły. Ponieważ każdy
projekt i każda zmiana musi być zatwierdzona przez Unię, przetargi,
których po myśli PLK nikt nie wygra, są unieważniane, dokumenty lądują w
Brukseli, a cała procedura się wydłuża, bo musi zostać powtórzona - mówi
Adrian Furgalski.

ZE STRONY PODATKÓW

Na PKP PLK ciążą zobowiązania z tytułu nieopłaconego podatku VAT. Jeżeli
beneficjent wsparcia UE jest podatnikiem VAT, a refundowany wydatek ma
związek ze sprzedażą także opodatkowaną VAT, musi zapłacić VAT
podwykonawcom z własnych środków, bo nie jest to koszt kwalifikowany.
Jeśli inwestor otrzymał z UE zaliczkę na realizację inwestycji i z tej
puli wypłaca zaliczkę podwykonawcy, to VAT musi opłacić z własnej kasy.
Otrzyma zwrot podatku po rozliczeniu faktur podwykonawców lub może
wnieść o jego zwrot na podstawie rozporządzenia ministra finansów z dnia
27 kwietnia 2004 r.

PODSTAWA PRAWNA  Art. 87 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od
towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

Katarzyna Kozińska

Od siebie:
I już mamy pogodzony Wrocław, Poznań i Kalisz...

Temat: MYŚL:ZWIERZE: 7-22 maj 2005
Stowarzyszenie BASTA zaprasza na wystawę plastyczno-dokumentalną poświęconą zwierzętom, relacji człowiek-zwierzę oraz prawom zwierząt

pt. MYŚL: ZWIERZĘ.

Miejsce: Browar Mieszczański, ul. Hubska 44-48 we Wrocławiu
Termin: 7 - 22 maj 2005
Otwarcie: 7 maja godz. 18
Otwarcie wystawy prac dzieci: 8 maja godz. 12
Szczegóły: http://www.mysl.basta.org.pl

Szczegółowy harmonogram wystawy MYŚL: ZWIERZĘ:

7. 05. (sobota), godz. 18
-wernisaż:
ˇwystawa plastyczna MYŚL: ZWIERZĘ - ponad 50 artystów z Polski i zagranicy
ˇwystawa dokumentalna PRAWA ZWIERZĄT: foto + filmy
ˇwystawa plakatów kampanii prozwierzęcych
ˇotwarta wystawa MOJE ZWIERZĘ – przynosimy podobizny swoich pupilów!!!
-pokaz filmu „ Świadek” (The Witness)/ Tribe of Heart, USA, 42 min
Bohater filmu w poruszający sposób prezentuje swoją drogę od „zwykłego faceta”, przedsiębiorcy budowlanego do aktywnego działacza na rzecz ochrony zwierząt, pełnego pasji i współczucia wegetarianina ratującego porzucone zwierzęta.

-kiermasz organizacji zajmujących się ochroną zwierząt – stoiska informacyjne, prezentacje
-godz. 20.30 – koncert: Nacht und Nebel i Lili Marlene
-pyszne wege jedzonko, piwo

8. 05. (niedziela), godz.12
-wernisaż wystawy prac dzieci i młodzieży z wrocławskich Domów Kultury
-warsztaty ruchowo-cyrkowe dla dzieci i młodzieży, zabawy integracyjne i sprawnościowe
-przedstawienie teatralno-cyrkowe w wykonaniu Klan Grus, Kejos The-at-er
-pokazy filmów dla dzieci i młodzieży
-pokaz tresury psów ze Szkoły dla Psów Leszka Kalisza
-kiermasz organizacji zajmujących się ochroną zwierząt – dzień drugi i ostatni
-równie dobre wegetariańskie jedzenie i piwo

10. 05. (wtorek), godz. 18
-projekcja filmu „Obiad podano!” (Cow at my Table) / Fly Productions Kanada, 81 min
-dyskusja
Film o zwierzętach, mięsie i kulturze. Wypowiedzi działaczy prozwierzęcych, przedstawicieli agrobiznesu i najróżniejszych ekspertów przeplecione materiałami archiwalnymi i scenami z ferm przemysłowych. Występują m.in. Peter Singer, Tom Regan, Howard Lyman (Szalony Kowboj)

11. 05. (środa), godz. 18
-projekcja filmów „Międzynarodowe transporty zwierząt” ( CIWF International Transport Investigation) /CIWF, Wlk. Brytania, 14 min, „Nie w moim imieniu” / Viva!, 7 min, „Australijskie owce” („Autralia’s Secret Shame”) / PETA, 4 min. + dyskusja
Co roku miliony żywych zwierząt przemierzają setki i tysiące kilometrów w drodze na rzeź. Owce, krowy, konie, świnie – wszystkie w tak samo dramatycznych warunkach – bez wody i pożywienia, bez względu na stan zdrowia, warunki atmosferyczne i porę roku. Bez wymaganej kontroli weterynaryjnej, bez litości...

12. 05. (czwartek), godz. 18
-spotkanie ze Scarlett Szyłogalis - założycicielką Schroniska dla Koni TARA
-projekcja filmu „Konie i ludzie...”/ Komitet Pomocy dla Zwierząt Tychy, 10 min
Krótka dramatyczna relacja z wizyty na największym w Polsce targu końskim w Bodzentynie.

13. 05. (piątek), godz. 18
-projekcja filmu „Pochłonąć Ziemię” (Devour the Earth)/ The Vegetarian Society, Wlk. Brytania, 20 min + dyskusja
Czy istnieje związek pomiędzy produkcją mięsa a kwaśnymi deszczami i wycinaniem lasów? Czy przemysłowe hodowle zwierząt są zagrożeniem dla środowiska? Opowiada Paul McCartney.

18. 05. (środa), godz. 18
-spotkanie z Jodi Ruckley – przedstawicielką międzynarodowej organizacji People For The Ethical Treatment Of Animals (PETA) + projekcje filmowe

19. 05. (czwartek), godz. 18
-spotkanie z Zofią Białoszewską – kierowniczką wrocławskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt

20. 05. (piątek), godz. 18
-projekcja filmu „ Oaza pokoju” (Peaceable Kingdom)/ Tribe of Heart, USA, 77 min + dyskusja
„Przełamując milczenie pokoleń społeczności amerykańskich farmerów, Peaceable Kingdom podejmuje temat szacunku, przebaczenia, zobowiązań wobec zwierząt i ich uzdrowicielskiej siły na kondycję współczesnego człowieka. Film wnosi wizję nowego, harmonijnego i pełnego pokoju świata, będącego w naszym zasięgu”.

Godziny otwarcia wystawy:
pon.-pt. – 10.00 – 18.00
sob.-niedz. – 10.00 – 16.00

Na wszystkie imprezy wstęp wolny!

Zapraszamy wszystkich do współtworzenia galerii naszych pupilów – przynosimy zdjęcia, rysunki i inne!

Zapraszamy serdecznie!

ORGANIZATOR:
Stowarzyszenie Ekologiczno – Artystyczne BASTA

PARTNERZY:
Browar Mieszczański
BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej

SPONSORZY:
Fundacja J&S Pro Bono Poloniae
ING Nationale Nederlanden
Grupa M&M Militzer & Münch Polska Sp.z o.o.
Delfin - Nośniki Danych
BiuroPlus
Kopland
Kompania Piwowarska

ARTYSTÓW GOŚCI:
ART HOTEL

PATRONI MEDIALNI:
Polskie Radio Wrocław
Radio RAM
Portal Independent.pl - Polska Kultura Niezależna
Portal Dlastudenta.pl
Magazyn Studencki Eurostudent
Akademickie Radio LUZ

==========================

aha jeszcze jak ktos chce to lista produktow [kosmetyki]nie testowanych na zwierzetach....http://www.ok.most.org.pl/